Gruntowne czyszczenie tapicerki w aucie

Autor : fantasywash
Data : 6 Sierpnia 2021

Każdy miłośnik czterech kółek stara się dbać o swój pojazd - niezależnie czy jest to osobówka, czy też specjalistyczny samochód dostawczy. Jak jednak to dbanie wygląda w praktyce? Najczęściej ogranicza się ono do wyczyszczenia karoserii - w końcu to na nią się patrzy, nie na wnętrze samochodu... A co, jeśli ktoś do samochodu wsiądzie? Ot, wystarczy przeprosić za bałagan i zapewnić, że to jedynie stan tymczasowy i właśnie miało się zamiar posprzątać. Tak się akurat złożyło.

Otóż o ile wymówka ta zadziała za pierwszym czy drugim razem, używanie jej w nieskończoność nie będzie zwyczajnie możliwe. Prędzej czy później każdy przekona się, że to zwykły wykręt. I tutaj nie chodzi nawet o kwestię czyjejś opinii - po prostu w pojeździe, którego wnętrze nie jest przytłoczone dziesiątkami papierków i butelek, i którego tapicerka błyszczy nie gorzej niż karoseria, jeździ się przyjemniej, tak samo jak przyjemniej patrzy się na mieszkanie świeżo po zakończeniu wiosennych porządków. W końcu człowiek jest istotą lubiącą estetykę i harmonię - jest to dla nas naturalne! W jaki więc sposób zabrać się za czyszczenie szoferki tak, by każda jazda - czy to do pracy, czy w daleką trasę - stała się czystą przyjemnością? O tym opowiemy w poniższym tekście. Zapraszamy!

...

Czyszczenie tapicerki samochodowej - o czym warto pamiętać?

Już na wstępie warto wspomnieć, że prace sprzątające nie będą sobie równe, ponieważ każdy wykorzystuje auto do innych celów. Najbardziej narażone na brud są samochody dostawcze. A to kierowca podczas jazdy będzie delektować się kanapką, z której posypią się okruchy, a to do kabiny dostanie się pył i piach, a innym razem można nawet rozlać olej przewożony na podłodze. Więc co należy zrobić najpierw? Zaraz po regularnym dbaniu o to, by wnętrze nie ulegało coraz większemu zabrudzeniu, warto przeanalizować czy damy radę auto zregenerować samodzielnie, czy trzeba będzie je oddać w ręce specjalistów od prania tapicerki samochodowej w Krakowie lub w innej miejscowości. I co dalej? Po prostu działamy!

...

Kompleksowe czyszczenie samochodu w kilku krokach

Załóżmy, że postanowiliśmy sprzątnąć nasz samochód dostawczy samodzielnie. Co robić dalej? Przede wszystkim najpierw trzeba przygotować niezbędne ścierki, specjalistyczne detergenty, które można kupić w dobrych sklepach motoryzacyjnych lub na stacjach benzynowych, a także wziąć ze sobą odkurzacz. By nie uszkodzić dłoni chemikaliami, warto też zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki. Przygotowani? To nie ma co czekać - bierzemy się do pracy! W pierwszej kolejności rozsądnie będzie odkurzyć całą kabinę - zarówno wchodzą w grę fotele, jak i cała podłoga - także w trudno dostępnych miejscach - a w przypadku przedłużanych aut, konieczne będzie też oczyszczenie leżanki. Dla osób bardziej obeznanych z majsterkowaniem polecane jest z kolei całkowite wymontowanie siedzeń, co zapewni lepszy dostęp do wszelkich zakamarków. Zdarza się jednak, że na tapicerce pozostaną plamy. Jak sobie z nimi poradzić? Można wypożyczyć lub - jeśli się posiada - wykorzystać odkurzacz piorący albo spryskać zabrudzenia odplamiaczami. Istnieje też ciekawy, domowy sposób, który jest w pełni naturalny, a wykorzystuje się w nim sodę. Wystarczy posypać nią brudne miejsce i skropić wodą, a poradzi sobie nawet z uporczywymi kleksami. Kiedy plama wyschnie, należy ją następnie odkurzyć i gotowe!

Kokpit… Jak się z nim uporać? Wbrew wszelkim pozorom to bardzo proste - wystarczy ściereczka z mikrofibry i… zwykła woda z mydłem. Jeśli jednak tablica rozdzielcza uległa silnym zabrudzeniom, konieczne mogą okazać się takie preparaty jak aktywna piana. Po spryskaniu nimi powierzchni należy chwilę poczekać, by nastąpiła reakcja, a następnie zetrzeć. Kokpit można następnie odpowiednio zaimpregnować oraz nabłyszczyć. W przypadku skórzanych elementów, a mogą to być fotele, kierownica, a nawet podłoga, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji, by ta nie uległa zniszczeniom, czyli przetarciami, a nawet pęknięciami.

...

Tak przygotowany samochód dostawczy odzyska drugie życie, a kierowcy podróżujący niekiedy nawet przez długie tygodnie będą mieli okazję poczuć się jak w czystym domu. Po kompleksowym czyszczeniu warto zadbać o regularność sprzątania. Na ogół poleca się porządkowanie raz na dwa tygodnie. Dlaczego? Przede wszystkim pozwoli to na uniknięcie przeprowadzania gruntownego remontu. Na sam koniec, warto też zadbać o mechaniczne aspekty zapewnienia sobie komfortu w czasie jazdy, a mowa o przeglądzie klimatyzacji samochodowej, bez której ciężko wyobrazić sobie choćby krótką przejażdżkę.